Според вида на минералния компонент циментите се разделят на няколко видя

Цимента и неговите разновидности и маркировки

  • Най-използваният вид цимент е портланд цимент, който се получава чрез смилане на гипс и циментов клинкер на базата на калциеви силикати (белит и алит). Портланд цимента има няколко подвида: пластифициран, хидрофобен, бързо втвърдяващ се, сулфатоустойчив и други;
  • Алуминиевият цимент се получава чрез фино смилане на предварително изпечена сурова смес от алуминиев триоксид. Състои се предимно от варовик с висок процент алуминий. Алуминиевият цимент се характеризира с бързо втвърдяване, добра устойчивост на замръзване и висока огнеустойчивост;
  • Магнезиевият цимент на Sorel се състои главно от каустичен магнезит и доломит. Основната му характеристика е смесването с водни солеви разтвори. Циментът Sorel има повишена якост, бързо се втвърдява и също така има добра адхезия към дървото. Недостатъци – ниска водоустойчивост и относително висока корозивна активност. Този вид цимент най-често се използва при изграждането на подове;
  • Смесените цименти се получават чрез комбиниране на горните видове строителни материали с добавяне на минерални компоненти и въздушни свързващи вещества;
  • Киселинноустойчив цимент на основата на натриев хидросиликат. За приготвянето на готовата смес се използват разтвори на специализирано течно стъкло на водна основа.

Един от най-използваните материали в строителството е цимента, без който е трудно да си представим ремонта или изграждането на всякакви сгради, огради или конструкции за други цели. Често се използва за довършителни работи и саморазливни подове. Тъй като на пазара на строителни материали има няколко вида цимент, би било хубаво да разберем какви са основните им разлики и кой цимент е най-подходящ за определени работни места.

Основните видове цимент и техните характеристики

Циментът се отличава със своите физически и технически характеристики, които се определят от условията на експлоатация. Основните характеристики на цимента, от които директно зависи маркировката, е способността му да издържа на товари и суровините, които са включени в неговия състав. Като основа за цимент се използват глина и варовик. Понякога те се заменят с камък, наречен мергел. Той вече съдържа необходимите компоненти. При изпичане на смес от варовик и глина се образува клинкер. След охлаждане клинкерът се натрошава и се добавя гипс. Фино смлян клинкер се втвърдява много бързо и има най-висока якост, но не се съхранява толкова дълго, колкото бихме искали.

Портланд цимент (PC) се получава чрез мариноване на клинкер, към който се добавят шлака и пепел. Този вид цимент има висока устойчивост на замръзване и непропускливост на влага, така че е незаменим за производството на стоманобетонни изделия.

Към натрошения клинкер се добавят гипс и доменна шлака, за да се получи шлаков-шлаков цимент. Въпреки че този вид не се страхува от влага и има достатъчна топлоустойчивост, силните студове са противопоказани за него. Обхватът на приложение е производството на разтвори, а също така се използва за бетониране под земята и под вода.

Бързо втвърдяващият се портланд цимент се произвежда от клинкер, към който се добавят активни добавки. Бързо се втвърдява, но не издържа дълго. Обикновено се използва за производство на сглобяем бетон и изграждане на място през студения сезон.

За хидрофобен цимент се използва фино смлян портландциментов клинкер с гипс със специална хидрофобна добавка. Той, за разлика от други видове, има по-малко водопоглъщане, не се страхува от замръзване и може да остане във влажна среда за дълго време.

За да изберете подходящ тип цимент от цялото разнообразие, трябва не само да знаете за основните разлики, но и да разберете маркировките.